Málokterý fotbalový klub v Praze má delší historii než Čechie Smíchov. Už v roce 1900 pár nadšenců založilo Sportovní kroužek Čechie na Smíchově a 25. července 1905 vznikl oddíl oficiálně. Přeopatrní rakousko-uherští úředníci sice nejdříve název nechtěli povolit, ale houževnatí Čechiáni si jej prosadili. Klub si brzy po založení našel hřiště na pozemku „na Skalách“ nad Kinského zahradou u petřínské hvězdárny. Postupně v rámci oddílu vznikly i mužstva házené, košíkové, lukostřelby či ping-pongu, posléze se ale osamostatnila. Řada fotbalistů Čechie bojovala na frontách první světové války. V těžkých časech si kluby pomáhaly - Čechie například v roce 1917 půjčila Spartě 14 párů kopaček i prádlo. V době první republiky se smíchovský klub pohyboval spíše v nižších soutěžích, přesto jeho zápasy navštěvovalo až několik set diváků. Za protektorátu nacisté několik členů oddílu popravili kvůli působení v odboji, jeden zemřel v koncentračním táboře.
Rok 1948 znamenal pohromu nejen pro celou republiku, ale i pro Čechii. Komunisté oddíl začlenili do TJ Sokol Smíchov, takže přišel o své historické jméno i samostatnost. Velká část jeho členů tohle neskousla a odešla pryč. A aby toho nebylo málo, dorazila ještě výpověď ze hřiště na Skalách. V 50. letech klub kvůli nepřízni úřadů málem zanikl. Díky obětavosti hráčů, trenérů i bafuňářů ale nakonec nikdy nepřestal fungovat. I když někdy to stálo hodně sil: „Veškerá snaha trenéra Brümmera byla marná, neboť několik hráčů nemělo zájem o tréninky, což se projevilo ve hře, fysické kondici i ve výsledcích,“ hodnotí se v jedné ročence nepovedená sezona B týmu mužů v roce 1967.
Klub za komunismu střídal obskurní názvy (Sokol Škoda Smíchov, Spartak Smíchov Škoda, Spartak Strojírny Wilhelma Piecka, Naftové motory…) i soutěže. Pohyboval se mezi I. a III. třídou, občas nakoukl i do přeboru. Po patnácti letech putování po cizích hřištích si na začátku 60. let vyhlédl pozemek na Nikolajce, ale přednost dostal zimní stadion. Útočiště však našel na protějším kopci na Skalce. Vlastními silami si zde postavil hřiště a klubový dům (stavba krátce před dokončením vyhořela, takže se muselo začít odznovu). V roce 1963 se tu odehrál první zápas a zelenobílí v tomto koutě Prahy na pomezí Smíchova, Košíř a Břevnova mají svůj domov dodnes. Po roce 1989 se oddíl mohl vrátit ke svému původnímu názvu. A v roce 2003 na Čechii skončila předlouhá doba škvárová, když se začalo konečně hrát na travnatém hřišti.
Zdroje: ročenky Čechie Smíchov 1965, 1975 vydané k výročí založení klubu, Wikipedia.org