Deset úžasných - The 10 magnificient
...

10 výher v posledních 10 zápasech. 65 vstřelených gólů versus 10 obdržených. To si mohli užít návštěvníci utkání A týmu Čechie. Pakliže jste to nezaznamenali, pravděpodobně přicházíté o skvělé momenty našeho týmu a klubu.

Desátou výhru vybojovoal tým v zápase s FC Miškovice. Přitom už nějakou dobu se tým potýká s rozsáhlou marodkou hráčů základní sestavy a ne jinak tomu bylo i v tomto utkání. I přes tuto omezující skutečnost tým Čechie v zápase dominoval a prokázal, že průběžné vedení soutěže není pouhou náhodou, protože všichni hráči týmu jsou připraveni přistupovat ke každému zápasu s náležitou odpovědností a vysokým nasazením.

Poslední dva zápasy, s Miškovicemi a Slavojem Podolí, si byly do značné míry podobné. Velmi intenzivní nástup do zápasu, dominance na hřišti a proměňování gólových příležitostí vedly k rozhodnutí obou zápasů již v prvním poločase. Výsledně druhý poločas se dohrával v nižším tempu, s menší koncentrovaností avšak bez výrazné snahy soupeřů změnit vývoj utkání.

Nicméně, i tyto získané body potvrzují roli vedoucího týmu soutěže. To nám na jedné straně dává určitou pohodu,na druhé nás to zavazuje k pokračování v udržení intenzity a kvality přípravy na každý jeden zápas soutěže.

Nutno však říct, že nejlepší a najtěžší část soutěže je před námi a lze očekávat skvělé zápasy s bezprostředními sousedy z tabulky. Pokud jste součástí klubu, nebo jeho příznivcem, neváhejte a přijďte nás podpořit a užít si skvělé sportovní momenty. Přijďte podpočit naši snahu o to být hrdý na náš klub.

 

10 wins in last 10 matches. 65 scored goals and 10 received. This is what people who used to watch A team matches had the chance to enjoy about. If you did not watch it, reconsider that perhaps you are missing the best moment of this team in the recent past.

Against Miskovice, A team got the 10th consecutive victory. After one difficult week, we were facing one difficult match with 9 important missing players. Not visible on the pitch, where our players raised on difficulties and showed why this team is leading the tab. Because everybody is committed in a high dedication, and ready to perform.

We had a very similar match as we had against Slavoj Podoli. It means we were very dominant in the first half, making enough difference in the scoring. Very dangerous from the wings, and making goals in the first 5 minutes. Second half, same story as week before, very cold football, where opponent gave up and did not propose any kind of football.

After all, 3 points to consolidate us as leaders of the group. The team is in a pick or perform, and we are enjoying every match, even though we have an internal press for attendance and perform. It is made on porpoise, not to get relax anybody. Only excellence is driving you to success, and from coaches to players, including the board of the Club, have clear what is the target, so we hold the press with the glory of the winners.

The best part of the season is coming, almost here, and it is a moment to be enjoyed by everyone. If you are part of the Club, or you are close to us, and you are not enjoying it, feel free to join us in match day, and be part of this lovely Club, we are looking forward to sharing our success with you all. Everything we do is for making Cechie people feel proud of the Club. Still, place for you.

Zveřejnil : Ivan Senci, 15. dubna 2019